Історія створення кредитніх спілок

Зробимо невеликий екскурс в історію.

Перші кооперативи на території нашої держави виникли вже через кілька років після німецьких – родоначальників цього руху. Причому союзи діяли в обох частинах України, яка на той час входила в різні держави. Вже на початку ХХ століття тільки кредитних кооперативів, які займали ключові позиції в наданні позик переважно сільськогосподарським виробникам, було близько 3500. Вони діяли разом із сільськогосподарською і споживчою кооперацією. І це було немов держава в державі, яке опікувалося ще й про соціальні та культурні проблеми.

Але вже в 20-х роках починається поетапна націоналізація кредитних спілок радянською владою, і на початку 30-х на східних територіях вони припиняють своє існування. На землях, що входили до складу Польщі, союзи діяли до 1939 року. Відродження кредитного руху почалося тільки в незалежній Україні. Перші об’єднання з’явилися в 1992 році в Кривому Розі і Стрию. У ту пору ставати на ноги їм допомагала українська діаспора і уряду Канади і США. Масовий рух почалося з 1993 року після виходу указу президента, яким було затверджено Тимчасове положення про кредитні спілки, яке і регулювало діяльність кредитних спілок в Україні протягом наступних 8 років. Відсутність серйозної нормативної бази і контролюючого органу призвело до того, що більшість кредитних спілок нагадувало фінансові піраміди. Після прийняття в 2001 р Закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг» був прийнятий довгоочікуваний Закон «Про кредитні спілки». Пізніше з’явився і контролюючий орган – Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг. З цього моменту вимоги до ліцензування та в цілому до діяльності кредитних спілок з кожним роком посилюються. Передбачається навіть створення системи гарантій для вкладників-членів кредитних спілок, а також стабілізаційного фонду, з якого будуть видаватися кошти для оздоровлення або порятунку кредитних спілок. Це кардинальним чином має змінити ставлення суспільства до діяльності кредитних спілок.

Зараз кредитні спілки існують у 97 країнах світу. Їх число досягає 49 тисяч, а кількість членів наближається до 184 млн. В Україні працює близько 700 кредитних спілок із загальними активами понад 2,5 млрд. Грн. і їх членами є близько 1,5 млн. чоловік. Найбільші з них мають активи понад 10 млн. Грн.